مرکز تحقیقات دیابت دانشگاه علوم پزشکی تهران

بررسی کلی:

مرکز تحقیقات دیابت یکی از سه مراکز وابسته به پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی تهران می باشد که در ابتدا تحت عنوان "واحد تحقیقاتی دیابت" از سال 1372 فعالیت خود را در زمینه های مختلف بالینی، آموزشی و علوم پایه برای سطوح مختلف جامعه آغاز نمود و سپس از اردیبهشت ماه سال 1389 در قالب "مرکز تحقیقات دیابت" به فعالیت های علمی- پژوهشی خود در سطح وسیع تر ادامه داد


ضرورت تحقیقات در دیابت
مرکز تحقیقات دیابت یکی از سه مراکز وابسته به پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی تهران می باشد که در ابتدا تحت عنوان "واحد تحقیقاتی دیابت" از سال 1372 فعالیت خود را در زمینه های مختلف بالینی، آموزشی و علوم پایه برای سطوح مختلف جامعه آغاز نمود و سپس از اردیبهشت ماه سال 1389 در قالب "مرکز تحقیقات دیابت" به فعالیت های علمی- پژوهشی خود در سطح وسیع تر ادامه داد. در حال حاضر فعالیت های علمی- پژوهشی مرکز تحقیقات دیابت، متمرکز در علوم مرتبط با دیابت، سلولهای بنیادی، دیابت و بارداری، پای دیابتی، لیپید و همچنین تحقیقات علوم پایه در دیابت می باشد. یكی از شایع‌ترین بیماری‌های اندوكرین و متابولیسم دیابت می‌باشد كه با سطوح بالای قند خون و اختلال متابولیسم كربوهیدرات، چربی و پروتئین مشخص می‌شود و با فقدان مطلق یا نسبی انسولین همراه است. افزایش مزمن قند خون در دراز مدت منجر به صدمه به ارگان‌های مختلف حیاتی از جمله سیستم قلبی-عروقی، چشم ها، كلیه‌ها و سیستم عصبی و در نهایت اختلال در كاركرد آنها می‌گرد. بروز دیابت در 10 سال اخیر در سطح جهان دو برابر شده است و حدود 200 میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند و سالانه شیوع دیابت در جهان حدود 6% افزایش می‌یابد. مطالعه‌ای كه در سال 1380 در ایران انجام شده است جمعیت بیماران دیابتی در ایران را متجاوز از 5/1 میلیون نفر برآورد كرده است. در مطالعه ایرانی دیگری، گزارش شده که 7/7% بالغین 64-25 ساله كه حدود 2 میلیون نفر می‌باشند، مبتلا به دیابت بوده و 8/16% بالغین معادل با 4 میلیون نفر در وضعیت عدم تحمل گلوكز قرار دارند. در سال 2001 كه در آن بار جهانی بیماری‌ها یا GBD) Global Burden Disease) محاسبه شد، دیابت رتبه بیستم YLD را به خود اختصاص داد. به عبارت دیگر 4/1% YLD مربوط به این بیماری می‌باشد. با توجه به شیوع فزاینده دیابت در دنیا به نظر می‌رسد كه اداره و درمان دیابت و عوارض حاد و مزمن آن نیازمند صرف هزینه‌های قابل توجهی از طرف بیماران و سیستم بهداشتی درمانی جامعه می‌باشد.


با توجه به شیوع گسترده دیابت EMRI و لزوم تحقیقات در این زمینه، مرکز تحقیقات دیابت قصد دارد تا در آینده ای نزدیک در زمینه های لیپید در دیابت، دیابت در کودکان، روانشناسی دیابت، تحقیقات علوم پایه دیابت و همچنین بررسی میزان شیوع دیابت در کشور مجموعه ای از تحقیقات هدفمند را طراحی نماید.
اهداف مرکز تحقیقات دیابت
مهمترین اهداف مرکز تحقیقات دیابت شامل توسعه و بکارگیری دانش بشری در زمینه علوم مربوط به بیماری دیابت، انجام پژوهشهای بنیادی پایه، اپیدمیولوژیک و بالینی در جهت اصلاح نظام ارائه خدمات بهداشتی- درمانی، تولید و نشر علم از طریق چاپ کتب و مقالات علمی، تربیت نیروی انسانی محقق در زمینه دیابت، همکاری علمی با مراکز تحقیقاتی، آموزشی و اجرایی در سطوح بین المللی و داخل کشور، برگزاری سخنرانیها، سمینارها و کارگاه های آموزشی بین المللی و داخلی می باشد.
پژوهشهایی EMRI که تا اکنون در مرکز تحقیقات دیابت انجام شده است:

1-بررسی همراهی چند شکلی پروموترژن رزیستن با دیابت نوع2

2-ارتباط پلی مورفیسم ژن ادیپو نکتین با بیماری عروق کرونر در بیماران مبتلا به دیابت نوع2

3-نقش پرستار در مراقبت ازدیابت

جهت مشاهده کامل پژوهش ها ،در قسمت مقالات کلیک کنید.

پایگاه اینترنتی مرکز:

http://emri.tums.ac.ir/

نظرات در مورد این محصول
تعداد نظرات موجود : (۰ نظر)

نظر خود را ثبت کنید

برای ثبت نظر و یا امتیازدهی باید وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ثبت نام | ورود به سایت

عنوان فایل فرمت فایل حجم فایل

تصویر و نام قطعه سریال قطعه نام لاتین قیمت (ریال)